Coming out a bezpečnosť vo verejnom priestore

Podľa prieskumu Iniciatívy Inakosť až polovica LGBT ľudí zažila nepríjemnú skúsenosť, z toho väčšina na verejnosti. Nenávistné útoky vyvolávajú strach v komunite a ľudia ich zväčša nenahlasujú, pretože sa boja pomsty a obávajú sa, že to polícia aj tak nevyrieši.

Čo je pre vás dôležité vedieť o zachovaní bezpečnosti na verejnosti

Vnímavosť

Vnímavosť je prvou líniou obrany. Buďte ostražití, čo sa týka vášho okolia. Prvotná stratégia útočníka je moment prekvapenia. Vnímajte svoje okolie a vzbudzujte pozíciu sily, ak idete sami. Pravá sebaobrana začína ešte predtým než dôjde k akémukoľvek fyzickému útoku. Použite svoje periférne videnie. Často sa zameriavame len na to, čo sa deje pred nami, pričom ohrozenie môže prísť z rôznych strán. Všímajte si aj oblasti, ktoré vyzerajú opustené, ale môžu skrývať útočníkov. Vyhnite sa rozptýleniam ako mobilné telefóny, hudobné prehrávače a pod. Zvážte, či používanie slúchadiel alebo telefónu nezníži vašu vnímavosť vo vzťahu k okoliu.

Stanovte hranice 

Nemusíte urobiť nič, čo nechcete. „Nie“ je úplná a mocná veta. Použite slová, upozornite okoloidúcich, stojacich a odplašte (nie hnevom) útočníka. Stanovte svoje hranice, nežiadajte ich, pretože sú vaším právom a vy o ne nemusíte žiadať. Buďte priami, asertívni v komunikácii a použite reč tela, aby ste ukázali, že to myslíte vážne, a to aj vrátane očného kontaktu.

Reč tela

Reč tela je dôležitá. Osoba, ktorá je sebaistá, kráča vzpriamene a svižne, sa stane obeťou s menšou pravdepodobnosťou. Je lepšie neprechádzať cez skupinu ľudí alebo popri nich. Radšej prejdite na druhú stranu, aby ste sa vyhli kontaktu. Hranice sú dôležité. Posilnenie je prvou líniou vašej obrany a ide ruku v ruke s vašou rečou tela

Neprestaňte byť ostražití

Neprestaňte byť ostražití, aj keď sa cítite komfortne v prostredí priateľskom voči LGBT. Nenávistne prejavy sa môžu vyskytnúť kdekoľvek, aj v oblastiach, ktoré sú akceptujúce.

Verte svojim inštinktom

Ak sa vám niečo nezdá, dajte na intuíciu. Neignorujte ju, aj keď sa vám to zdá hlúpe. Ak sa cítite nepríjemne, alebo na vás niekto negatívne pôsobí, radšej odtiaľ odíďte.

Použite systém sprevádzania

Použite systém vzájomnej ochrany tým, že budete cestovať v skupine, najmä v noci. Ak ste vonku na verejnom mieste, nehanbite sa opýtať iných, aby vás odprevadili k autu, vrátane zamestnancov baru, kde ste boli. Ak idete von, najmä v noci, povedzte to priateľom, rodine, alebo kolegom/kolegyniam. Zanechajte stopu.

Parkovanie/prechádzanie sa na verejnosti 

Parkujte čo najbližšie k miestu, kam smerujete, a na dobre osvetlených miestach, aj keby to malo znamenať, že budete dlhšie hľadať miesto zaparkovania. Parkujte pod nočným osvetlením, ak predpokladáte, že sa k autu vrátite potme. Pri prechádzaní sa vyhýbajte ľudoprázdnym oblastiam. Nechoďte skratkou, ak to znamená, že pôjdete tmavou uličkou, alebo kde je malá premávka. Pre rýchly a bezpečný únik si zaznamenajte, kde ste zaparkovali auto. Majte pripravené kľúče. Vždy choďte výťahom namiesto schodov. Nestojte v rohu výťahu, buďte blízko pri východe, pripravení nastúpiť alebo vystúpiť. 

Parkovacie domy

Ak parkujete v parkovacích domoch, parkujte čo najbližšie k výjazdovej rampe alebo blízko vstupu do budovy, prípadne vedľa strážnika, ak sa tam nachádza. Vyhnite sa parkovaniu pri garážových schodoch a výťahoch, tie môžu byť pascami, kde vás útočník môže izolovať. Kráčajte stredom rampy a uličiek, s pripravenými kľúčmi a píšťalkou. Držte prst na núdzovom tlačidle na kľúčoch. Uistite sa, že ste zamkli auto, aj keď je to len krátky čas. Predtým ako odomknete dvere a vojdete dnu sa pozrite dovnútra auta. Ak budete sledovaní počas jazdy, choďte k najbližšej policajnej alebo požiarnej stanici a trúbte. Zavolajte políciu (číslo 158). Nechoďte domov, ani nezastaňte na kraji cesty, lebo útočníka to môže naviesť do oblasti, kde vám môže ľahšie ublížiť.

Ponúknutie pomoci 

Ak vás niekto poprosí o pomoc, nenasledujte ho, ani s ním nechoďte. Ponúknite, že požiadate o pomoc políciu. Ak je osoba v aute, zatiaľ čo s ňou komunikujete, udržujte bezpečnú vzdialenosť a neobávajte sa posunúť ďalej na viac verejné a viditeľné miesto. Byť dobrým samaritánom neznamená, že nemáte mať hranice a nemáte riešiť riziko bezpečnosti. Môžete ponúknuť pomoc na verejnejšom mieste. 

Majte plán

Ak ste v stave paniky, bude ťažké stanoviť si plán, ale ak máte plán už premyslený, budete pravdepodobne pod vplyvom stresujúcich okolností reagovať lepšie. Strach môže zapríčiniť zamrznutie a paniku. Mať plán vopred môže pomôcť.

Použite hlas a telo

Jedným zo spôsobov obrany je použiť hlas. Kričte „horí“ alebo „nie“, ako najviac môžete. Urobte scénu. Noste píšťalku alebo niečo iné, čo vydáva zvuk. Utekajte, kričte o pomoc, hoďte kameň cez okno obchodu, robte čokoľvek, čo upúta pozornosť. 

Poznajte svoje limity 

Poznajte svoje limity, ak plánujete užívať alkohol alebo iné látky. Ak máte pocit, že nezvládnete ísť domov, zavolajte kamaráta alebo overený taxík. 

Chráňte sa

Majte osobné veci blízko pri sebe. Neukazujte peniaze ani drahé šperky. Môžete ísť na hodiny sebaobrany, čo vám môže pomôcť nielen získať zručnosti na ochranu samých seba, ale aj zvýšiť sebaistotu. Problémom je, že zatiaľ nie sú na Slovensku špecializované kurzy sebaobrany pre LGBTI ľudí.

Niekto vás sleduje? 

Prejdite na druhú stranu ulice a ak je to nevyhnutné, viackrát meňte tempo a smer. Choďte čo najrýchlejšie k najbližšiemu miestu, kde budú iní ľudia, ako napr. fast foody, osvetlené domy, obchody, benzínka atď. Nechoďte domov, nechcete, aby daná osoba vedela, kde bývate. 

Keď ste konfrontovaní

Neexistuje jeden správny spôsob, ako reagovať, každá situácia je rozdielna. Útočník sa s vami môže najskôr rozprávať, aby vzbudil falošný pocit dôvery, a potom sa pokúsi vás zosmiešniť alebo zastrašiť, aby ste sa dostali do submisívnej pozície pred útokom. Najdôležitejšie sú vaše reakcie v prvých momentoch konfrontácie. Ukážte sebaistý postoj, dôstojné správanie, držte hlavu hore, dajte plecia dozadu, stojte vzpriamene. Použite slová ako: „nie, stop, nechajte ma“. Hovorte nahlas a asertívne. Buďte pripravení na fyzickú obranu. V sebaobrane môžete použiť silu a zraniť útočníka. Najzraniteľnejšie časti sú oči, nos a genitálie. Poškriabanie tváre útočníka môže neskôr pomôcť pri jeho identifikovaní. Buďte pripravení na použitie vecí, ktoré máte so sebou na sebaobranu, ako napr. batoha, kufríka, dáždnika. Robte veľa hluku, aby ste vzbudili pozornosť. Čo najskôr choďte na bezpečné miesto a volajte políciu (telefónne číslo 158). 

Útek

Ak chce s vami útočník niekam ísť, urobte všetko preto, aby vás nezobral niekam, kde budete sami. Tam nebude možnosť úteku. Snažte sa utiecť, robte čokoľvek, aby ste odpútali pozornosť útočníka. Kričte, použite primárne pohyby – zasiahnite oči, hrdlo alebo genitálie. Tlesknite dlaňami silno pri jeho ušiach, dezorientuje ho to. Choďte na bezpečné miesto. Zavolajte niekomu, komu veríte. Vyhľadajte zdravotnú pomoc. 

Nahláste incident 

Ak ste v okamžitom ohrození, volajte 158. Ak ste sa stali obeťou trestného činu z nenávisti a/alebo útoku (aj keď to nebolo vážne), kontaktujte miestnu políciu, ako aj LGBT organizáciu (môžete napísať na inPoradňu). Ak sa dá, čo najskôr si napíšte všetky detaily incidentu. Popíšte útočníkov rod, vek, výšku, etnicitu, váhu, šaty, iné rozlišovacie znaky. Ak boli nejaké hrozby alebo nenávistné predsudky vypovedané (ako antigejské heslá), zahrňte ich do správy. Hľadanie pomoci a nahlásenie trestného činu z nenávisti môže spôsobovať obavy, ale je dôležitým krokom v liečení a uzdravení z traumy po útoku. Umožní tiež poznať trendy v oblasti trestných činov z nenávisti namierených na LGBT ľudí. 

Získajte podporu 

Netrpte sami, kontaktujte niekoho, kto vám poskytne podporu, zaslúžite si ju. Ste obeť a to, čo sa vám stalo, nie je vaša vina. Zotavenie z útoku chce čas. Je to proces. Zvážte návštevu podpornej skupiny, terapeuta alebo kurzy sebaobrany. Kontaktujte LGBT organizáciu aj v prípadoch, keď vám polícia nepomohla. Váš hlas je veľmi dôležitý a po tom, čo sa vám stalo, môže byť pre vás ťažké použiť ho. Nájsť spôsob, ako sa ozvať, je v procese uzdravenia to najdôležitejšie. 

Čo treba urobiť ako svedok/svedkyňa trestného činu z nenávisti?

Ak ste svedkom takéhoto incidentu, volajte 158. Ponúknite podporu, zapojte sa. Ak vidíte, že niekto čelí nebezpečnej situácii, ponúknite mu, že ho odprevadíte. Počúvajte svoj inštinkt a ponúknite pomocnú ruku. Nebuďte ten/tá, kto len prejde okolo, myslite na to, ako by ste sa cítili, keby vás napadli. Urobte niečo. Je pochopiteľné, že budete mať strach zo situácie a že budete chcieť byť v bezpečí, ale je veľa spôsobov, ako pomôcť niekomu, kto má problémy. 

Bez ohľadu na to, či využijete tieto odporúčania alebo nie, a ocitnete sa v situácii nenávistného incidentu, vedzte, že to nie je vaša chyba. Zaslúžite si byť v bezpečí. Nikto si nezaslúži zažívať násilie, či od neznámeho, známeho, rodiny, kamaráta alebo partnera. Máte právo na bezpečnosť a podporu.